سالنامه آماری فرهنگ، ورزش و گردشگری

سالنامه آماری فرهنگ، ورزش و گردشگری

سالنامه آماری فرهنگ، ورزش و گردشگری

آمارهای ارائه‌شده در این فصل مربوط به برنامه‌های صدا و سیما، مطبوعات، کتاب و کتابخانه‌های عمومی، سینماها، موزه‌ها و بناهای تاریخی، گردشگران واردشده به کشور و زائران اماکن متبرکه در سال 1398 است که به تاریخچه مختصر جمع‌آوری اطلاعات در هر یک از این زمینه‌ها در زیر اشاره می‌شود: تهیه منظم آمار مربوط...

سالنامه آماری فرهنگ، ورزش و گردشگری

آمارهای ارائه‌شده در این فصل مربوط به برنامه‌های صدا و سیما، مطبوعات، کتاب و کتابخانه‌های عمومی، سینماها، موزه‌ها و بناهای تاریخی، گردشگران واردشده به کشور و زائران اماکن متبرکه در سال 1398 است که به تاریخچه مختصر جمع‌آوری اطلاعات در هر یک از این زمینه‌ها در زیر اشاره می‌شود:
تهیه منظم آمار مربوط به برنامه‌های رادیو و تلویزیون از سال ١٣۴۵ و موزه‌ها از سال ١٣۴٧ آغاز گردید.
قدیمی‌ترین آمار مربوط به سینماهای کشور نیز که در دسترس مرکز آمار ایران قرار گرفته، مربوط به سال ١٣۴٨ است که توسط وزارت فرهنگ و هنر تهیه گردیده است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، وزارت «فرهنگ و ارشاد اسلامی» نامیده می‌شود.
تهیه آمار مربوط به مطبوعات به صورت جـامع بـرای نـخستین بار بر اساس «طرح بررسی نشریات کشور» در سال ١٣۴٩ توسط مرکـز آمار ایران صورت گرفت. این وظیفه در حال حاضر به عهده اداره مطبـوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.
جمع‌آوری و ارائه آمار مربوط به کتابخانه‌های کشور از سال ١٣۴۴ شروع شد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز، پس از تاسیس در سال ١٣۴۴ اطلاعات مربوط به فعالیت‌های خود را ثبت و ارائه نموده است.
تهیه آمارهای گردشگـری، هرچند با تشکیـل سـازمـان جلـب سیاحان در سال ١٣۴٢ آغاز شد، اما سازمان مذکور بر اساس سوابق موجود در دفـاتر ادارات گمرک، گذرنامه و سایـر منـابع مربــوط، به جمع‌آوری اطلاعات سال‌های ١٣٣١ تا ١٣۴٢ موفق گردید کـه این آمارها برای نخستین بار در سال‌نامه آماری ١٣۴۵ درج شد.
آمار مربوط به تعداد بازدیدکنندگان از موزه‌ها و بناهای تاریخی کشور تا اواخر سال١٣٨٢ ،از طریق اداره کل موزه‌ها وابسته به سازمان میراث فرهنگی کشور جمع‌آوری می‌شد که بخشی از موزه‌ها و بناهای تاریخی را تحت پوشش دارد، و از زمان فوق‌الذکر به علت ادغـام سـازمـان میراث فـرهنگی کـشـور و سـازمـان ایرانـگـردی و جهانگردی و تشکیل «سازمان میراث فرهنگی و گردشگری» و سپس «وزارت میراث فرهنگی، گردشگـری و صنایع دستی»، آمـار مربوط از آن وزارتخانه دریافت می‌شود.
آمار مربوط به زائران اماکن متبرکه، فقط شامل آن دسته از زائرانی است که از طریق سازمان حج و زیارت اقدام به سفر نموده‌اند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت فایل آمار

فهرست مطالب

گزارش ملی رسانه‌های انگلستان در سال 2023

نگاهی به ساختار صنعت ارتباطات و رسانه در انگلستان نشان می‌دهد که دفتر ارتباطات انگستان که با نام آفکام شناخته می‌شود مرجع اصلی و معتبر هر روایت و آ...

شبکه های اجتماعی در سازمان ها

این محتوا برای مشترکان محدود

گزارش مرور جهانی حوزه‌های دیجیتال در سال 2021

بسیار بعید است که از سال 2020 در کتاب‌های تاریخ به عنوان سالی خوب یاد شود؛ اما در حوزه‌های دیجیتال، سال 2020 سال بسیار جالبی بوده است. افراد بسیاری...

برترین برندهای جهان

شرکت مشاوره آمریکایی Interbrand  در زمینه‌ی ارزش‌گذاری برندها و رتبه‌بندی آن‌ها فعالیت می‌‌کند. این شرکت از سال 1988 کار ارزش‌گذاری برندهای دنیا را...