درباره ما

پیدا کردن آمار و اطلاعات در کشور ما مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه است. نبود شفافیت، انتشار ناقص و نامنظم آمار، منتشر نکردن آمار در قالب‌های استاندارد و… بخشی از مشکلاتی است که باید برای پیدا کردن داده با آن دست و پنجه نرم کرد. از طرفی فعالیت، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در هر حوزه‌ای بدون داشتن آمار و اطلاعات همچون رانندگی با چراغ خاموش در شب است.  فقر آماری و مشکل در دسترسی آسان، تحلیل داده‌های صنایع فرهنگ‌بنیان و خلاق را سخت‌تر کرده است.

برای حل این مشکل گروه سیاست‌پژوهی و تحلیل‌ داده نمافر تشکیل شد. نمافر قرار است نمای کاملی باشد از فعالیت‌های فرهنگ‌بنیان و اقتصاد خلاق کشور. هدف نمافر جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها و اطلاعات مرتبط با این حوزه است. از یک سو تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌ها در این حوزه را بر اساس داده و اطلاعات تسهیل خواهد کرد و از طرف دیگر چراغ راهی است برای فعالین و کارآفرینان صنایع فرهنگ‌بنیان تا با چشمان بازتری در راه پر پیچ و خمشان قدم بردارند.

نمافر چگونه کار می‌کند؟

بر اساس «سند توسعه نظام صنایع فرهنگ‌بنیان» که در مرکز توسعه فعالیت‌های فرهنگ‌بنیان تنظیم شده است، موفق یا ناموفق بودن این صنایع  وابسته به عواملی است که ارتباطی چند وجهی با هم دارند. تعامل و در هم‌تنیدگی این عوامل با یکدیگر نظامی را ترسیم می‌کند که تحلیل بخش‌های گوناگون آن را ممکن می‌سازد. این نظام از ۷ جزء  تشکیل شده است که در شکل زیر مشخص است: ۱- حقوقی و نظارت، ۲-تامین مالی، ۳-آموزش و محتوا، ۴-تولید و اشتغال، ۵-ترویج و گفتمان‌سازی، ۶-بازار و فروش و ۷-مخاطب ‌و ‌مصرف.

ارتقاء و بهبود اجزای مختلف این نظام و تعاملات آن‌ها با یکدیگر می‌تواند توسعه صنایع فرهنگ‌بنیان و خلاق  را به همراه داشته باشد. نمافر بر اساس این مدل مفهومی سعی دارد با بررسی داده‌محور هر یک از اجزای این نظام در ایران و جهان، نگاهی نظا‌‌م­‌مند­ و یکپارچه به صنایع فرهنگ‌بنیان داشته باشد.

 

 

 

برایمان پیام بفرستید

اگر دوست ‌دارید بیشتر با هم صحبت کنیم به نشانی info@namafar.ir ایمیل یا با فرم زیر برایمان پیام بفرستید.