بایگانی‌ها: گزارش‌ها

محبوب ترین ژانر فیلم در نگاه مردم | به کدام ژانر در فیلیمو بیشتر توجه می شود؟

انواع مختلفی از فیلم و سریال وجود دارد. «موسسه فیلم نشویل» گونه‌های مختلف فیلم و سریال را معرفی کرده است. ژانرهای کمدی، اکشن، درام، دلهره‌آور، وحشت و… بخشی از این ژانرهایند. اثرگذاری ژانرهای فیلم بر مردم مختلف است. به تجربه ثابت شده است، افراد دوست دارند موضوعاتی را که خودشان به آن‌ها علاقه دارند با دیگران به بحث بگذارند. فیلم و سریال هم از این قاعده پیروی می‌کند. مشخص است هرچه فیلم اثرگذارتر باشد، بیننده بیشتر دوست دارد درباره آن نظر بدهد و این موضوع در تعداد رأی‌های فیلم تأثیرش را نشان می‌دهد. پس می‌توان گفت محبوب ترین ژانرهای فیلم در نگاه مردم را می‌توان از تعداد رأیی که به آن ژانر داده شده پیدا کرد.

فیلیمو، یکی از کتابخانه‌های فیلم آنلاین برای بررسی ذائقه فیلم ایرانی‌ها بسیار مناسب است. چند هزار فیلم و سریال در این سایت وجود دارد که در ۱۴ نوع مختلف دسته‌بندی شده‌اند.

محبوب ترین ژانر فیلم بین ایرانی‌ها

محبوب ترین ژانر فیلم در نگاه مردم ایران ژانر خانوادگی است. توجه به این ژانر بسیار بیشتر از سایر گونه‌های فیلم است. مردم به این نوع فیلم‌ها بیش از ۴ میلیون و ۵۳۰ هزار بار در فیلمیو رأی داده و میزان علاقه خود را به آن‌ها نشان داده‌اند. به ژانر وحشت اما فقط ۵۶۰ هزار بار رأی داده شده است. چنین اختلافی عللی مثل اختلاف تعداد بیننده‌ها و همچنین میزان اهمیت ژانر برای مخاطب دارد. علت هرچه هست، محبوب ترین ژانرهای فیلم در فیلیمو از نظر مردم به ترتیب عبارت‌اند از:

۱. خانوادگی؛ ۲. اکشن؛ ۳. کمدی؛ ۴. انیمیشن؛ ۵. ماجراجویی؛ ۶. اجتماعی؛ ۷. هیجان‌انگیز؛ ۸. علمی-تخیلی؛ ۹. عاشقانه؛ و ۱۰. وحشت.

موفقیت سریال‌هایی مثل زخم کاری، می‌خواهم زنده بمانم که در تاسبتان ۱۴۰۰ بسیار در جامعه درباره آن‌ها صحبت می‌شد، مهر تأییدی است که ژانر خانوادگی در ایران اهمیت ویژه‌ای دارد.

پرفروش‌ترین ژانرهای سینمایی دنیا را می‌توانید در اینجا ببینید.

 

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۰/۰۷/۰۶

تاریخ انتشار:

منبع: filimo.com

محدوده: ایران

فروش فیلم | موضوع ۲۰۰ فیلم پرفروش دهه اخیر چیست؟

فروش فیلم در دهه‌ای که گذشت (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹) سربه فلک گذاشت. این ۱۰ سال را شاید بتوان دهه مارول نامید. در این سال‌ها فیلم‌های مختلف مارول عرضه شده است. سری فیلم‌های انتقام‌جویان هر کدام بیش از ۱ میلیارد دلار فروختند. سایر فیلم‌های ابرقهرمانی مانند مرد عنکبوتی و آدم آهنی هم در همین سال‌ها اکران شدند که سود سرشاری نصیب سازندگان آن‌ها شد.

رشد فناوری‌های رایانه‌ای نه‌تنها به رشد دنیای مارول کمک کرد، بلکه فرزند دیگری هم داشت. ابَرشرکت‌های دیزنی، پیکسار، دریم‌ورکز و… در این دهه ساخت انیمیشن‌های ماندگار را در دستور کار قرار دادند که با استقبال مردم جهان روبه‌رو شد. انیمیشن‌هایی مانند: ۱. شیرشاه؛ ۲. مجموعه فروزن؛ ۳. مینیون‌ها و… . ۱۰ انیمیشن پرفروش تاریخ همگی در فاصله ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ تولید شده‌اند. اگر درآمدهای ناشی از بازارپردازی این آثار را به فروش سینمایی آن‌ها اضافه کرد، ارقام سرسام‌آورتر خواهند شد.

👈نمودار پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ را از اینجا ببینید.

موضوعات پرفروش سینمای جهان

نمودار بالا مجموع فروش ۲۰۰ فیلم پرفروش دهه اخیر را نشان می‌دهد. این فیلم‌ها مجموعاً بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار فروش داشتند. ژانر ماجراجویی پرفروش‌ترین فیلم‌های این دوره زمانی بوده است. بعد از آن زانر اکشن قرار دارد. فروش کل این دو ژانر ۱۱۱ میلیارد دلار است؛ یعنی تقریباً ۵۰ درصد از فروش ۲۰۰ فیلم پرفروش را تشکیل داده است. ژانرهایی مثل درام، طنز، وحشت، دلهره و… در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

فروش فیلم های سینمای آمریکا قطعاً از آثار دیگر دنیا بیشتر است. فیلم‌هایی که در ژانر اکشن و ماجراجویی تولید می‌شوند، فیلم‌هایی‌اند که به بودجه زیاد نیاز دارند و سینمای هالیوود تنها سینمایی است که از عهده این هزینه‌ها بر می‌آید. علاوه بر این در همین دهه کتابخانه‌های آنلاین فیلم و سریال مانند نتفلیکس در آمریکا شروع به تولید آثار با کیفیت کرده‌اند.

موضوع فیلم‌های نتفلیکس را می‌توانید از اینجا ببینید.

داده‌های این نمودار در سایت thenumbers.com آمده است.

سینما
بازار و فروش

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۰/۰۶/۳۰

تاریخ انتشار:

منبع: the-numbers.com

محدوده:

فیلم های فیلیمو در سال ۱۳۹۹ | فیلیمو از چه کشورهایی فیلم دارد؟

فیلیمو فرزند آپارات است که در سال ۱۳۹۵ به دنیا آمد. این سامانه زیرمجموعه صبا ایده است. امروز با رشد اینترنت و در سایه کرونا، این سرویس به یکی از ۲ بازیگر اصلی دنیای VODها در ایران تبدیل شده است. در گزارش آذر ۹۸ تا آذر ۹۹ فیلیمو، تعداد قسمت‌های فیلم های فیلیمو بیش از ۳۵ هزار عدد اعلام شد. این ۳۵ هزار قسمت در قالب ۹۲۱۷ عنوان در سایت گردآوری شده‌اند. با شروع کرونا فیلیمو به صورت انفجاری رشد کرد تا جایی که در اسفند ۹۸، ۳۶ میلیون گیگ ترافیک اینترنت به سمت آن سرازیر شد.

فیلم‌های فیلیمو

فیلم های فیلیمو شامل انیمیشن، فیلم‌های سینمایی، مستندها و… است. این فیلم‌ها در ژانرهای گوناگون از کشورهای مختلف گردآوری شده است. آمریکا مبدأ بیشتر فیلم‌های فیلیمو است. جالب‌تر این که تعداد فیلم‌های آمریکایی فیلیمو تقریباً برابر است با کل فیلم‌های نتفلیکس. این یعنی قطعاً تعداد فیلم‌های آمریکایی فیلیمو از تعداد فیلم‌های آمریکایی نتفلیکس بیشتر است.

موضوع فیلم‌های نتفلیکس را از اینجا ببینید.

ایران دومین کشور سازنده فیلم های فیلیمو است. در گزارش ۹۷-۹۸ این سایت اعلام شد که ایرانی‌ها بیشتر به محتوای داخلی رغبت نشان می‌دهند تا محتوای خارجی. پس از ایران، انگلیس و هند قرار گرفته‌اند. فیلم‌های هندی فیلیمو خیلی زیاد نیستند و فقط ۴۰۹ فیلم از احتمالاً بی‌نهایت فیلم هندی در این سایت برای تماشا در دسترس‌اند. در رتبه نهم و دهم، کشورهای کره جنوبی و آلمان قرار دارند. سریال‌های کره‌ای انیمیشن محبوب‌ترین محتوا در این سایت است. فیلیمو علاوه بر گردآوری محتواهای مختلف، به تازگی به تولید و ساخت آثار مختلف روی آورده است. از جمله این آثار می‌توان به سریال زخم کاری اشاره کرد که به تازگی در شهریور ۱۴۰۰ قسمت آخر آن پخش شد. فیلیمو همچنین برای کودکان و مدارس محتوای اختصاصی ایجاد کرده است.

آمارهای دیگر درباره وضعیت سنیما و تلویزیون در ایران و جهان از اینجا در دسترس‌اند. 

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۰/۰۶/۲۸

تاریخ انتشار:

منبع: filimo.com

محدوده: ایران

پخش آنلاین نتفلیکس در دنیا | موضوع فیلم های نتفلیکس چه چیز است؟

با رشد فناوری دنیای فیلم آنلاین پا گرفته است. نتفلیکس در سال ۱۹۹۷ در کالیفرنیا تشکیل شد. این شرکت ابتدا به توزیع و اجاره DVD مشغول بود و از سال ۲۰۱۳ با مجموعه خانه پوشالی وارد دنیای تولید محتوا شد و از آن زمان سریال‌ها و فیلم‌های متعددی را تهیه کرده است. نمودار بالا موضوع فیلم‌های آن را در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد. مجموعاً ۳۹۵۷ اثر در این سایت برای پخش آنلاین وجود دارد که موضوع ۱۰۷۷ عنوان آن درام است. جالب است که برخی دسته‌بندی‌های رایج مانند انیمیشن در این سایت ارائه نشده است.

چند فیلم آنلاین برتر درام نتفلیکس عبارت‌اند از:

۱. همسر مسافر زمان؛

۲. رقصنده با گرگ‌ها؛

۳. استاد؛

۴. مرد بارانی و… .

آمارهای بیشتر از سینمای ایران و جهان را در بخش سینمای نمافر ببینید.

شروع کار نتفلیک‍س

نتفلیکس در ابتدا که اینترنت هنوز فراگیر نبود، مدل کسب‌وکارش مبتنی بر اجاره DVD بود. پس از گسترش اینترنت، رایانه‌های رومیزی و گوشی‌های هوشمند، نتفلیکس کتابخانه آنلاین فیلم را راه‌اندازی کرد و اکنون گفته می‌شود بخش مهمی از مصرف اینترنت در آمریکای شمالی صرف تماشای فیلم‌های آن می‌شود. این کسب‌وکار به نقل از MarketWatch در سال ۲۰۲۰ به بزرگ‌ترین شرکت سرگرمی دنیا تبدیل شد و در فصل دوم سال ۲۰۲۱ درآمدش از ۷ میلیارد دلار عبور کرد (Statista). انواع مختلفی از محتوا در نتفلیکس وجود دارد. برخی را خود ساخته است و برخی دیگر را صرفاً‌ پخش می‌کند. فیلم‌های این سامانه در بسیاری از کشورهای دنیا پخش می‌شوند.

نمونه‌های داخلی این شرکت چند سالی است که در ایران راه افتاده‌اند. فیلم‌گردی، نماوا و فیلیمو مدل کسب‌وکار پخش آنلاین را برگزیده‌اند و به نظر موفق می‌رسند. به تازگی این بسترها به ساخت و تولید آثار مختلف هم روی آورده‌اند.

برای بررسی وضعیت پخش آنلاین در دنیا به مطلب «فیلم آنلاین | همیشه و همه جا در اختیاز مخاطبان» در مجله نمافر مراجعه کنید.

 

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۰/۰۶/۲۷

تاریخ انتشار:

منبع: netflix.com

محدوده:

فیلم هایی که بیشترین نقدها را دریافت کرده اند تا سال ۲۰۱۹

این نمودار فیلم‌هایی را نشان می‌دهد که بیشترین نقدهای منتقدین یا بیشترین مخاطبان را دریافت کرده است. دو شاخص تعداد نقد مخاطبین و تعداد نقد منتقدین می‌تواند بیانگر میزان اهمیت فیلم در نگاه منتقد و مخاطب باشد. فیلم جوکر ۲۰۱۹ که نقدهای منفی زیادی نیز دریافت کرده است بیشترین جلوه را در چشم مخاطبین داشته است.

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۳۹۹/۰۷/۳۰

تاریخ انتشار: 2020

منبع: نمافر

محدوده: جهان

محبوبیت ژانرهای مختلف سینمایی در IMDB در سال ۲۰۱۹

این نمودار توجه مخاطبان سینما را به ژانرهای مختلف بر اساس تعداد نظرات اختصاص یافته به هر ژانر در IMDB نشان می‌دهد. ژانر درام با بیش از ۴۰۰ میلیون نظر اختصاص یافته؛ بیشترین توجه مخاطبان را به خود جلب کرده است. بخش مستند و همچنین بخش اخبار کمترین توجه مخاطبان را به خود اختصاص داده اند.

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۳۹۹/۰۷/۳۰

تاریخ انتشار: 2020

منبع: نمافر

محدوده: جهان

محبوب ترین فیلم های IMDB از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹

این نمودار تعداد نظرات کاربران IMDB درباره‌ی فیلم‌های مختلف و همچنین امتیاز این فیلم‌ها را نشان می‌دهد. دو شاخصه‌ی تعداد نظرات و امتیاز بیانگر محبوبیت فیلم در میان مخاطبان است. فیلم‌های حاضر در نمودار محصولات سال ۲۰۱۵ و سال‌های بعدی تا ۲۰۱۹ هستند. فیلم DeadPool بیشترین تعداد نظرات را دریافت کرده است. فیلم انگل (gisaengchung) که در سال ۲۰۲۰ برنده اسکار شد نیز بیشترین امتیاز مردمی را دریافت کرده است.

رنگ دایره‌ها بر اساس نمره IMDB و اندازه هر دایره بر مبنی تعداد امتیازات است.

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۳۹۹/۰۷/۳۰

تاریخ انتشار: 2020

منبع: نمافر

محدوده: جهان

بهترین فیلم های IMDB

این نمودار بهترین فیلم‌های IMDB و همچنین بیشترین تعداد امتیازدهی به فیلم‌ها را در برای همه‌ی فیلم‌های تاریخ نشان می‌دهد. فیلم رستگاری در شائوشنگ(The Shawshank Redemption) با امتیاز ۹/۳ بهترین فیلم از نظر این وبسایت هست که بیش از ۲/۳ میلیون بار مورد امتیازدهی مخاطبان قرار گرفته است.

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۳۹۹/۰۷/۳۰

تاریخ انتشار: 2020

منبع: نمافر

محدوده: جهان

بازیگرانی که بیشترین نقد مخاطبین و منتقدان را دریافت کرده اند

این نمودار بیشترین درگیری بین مخاطبان و منتقدان را درباره بازیگران در سایت IMDB نشان می‌دهد. ساموئل جکسون بازیگر فیلم‌هایی همچون “پالپ فیکشن” و “جنگوی آزادشده” باعث بیشترین نقد مخاطبان و همچنین بیشترین نقد منتقدین شده است.

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۳۹۹/۰۷/۳۰

تاریخ انتشار: 2020

منبع: نمافر

محدوده: جهان

محبوب ترین ژانرهای سینمای هنر و تجربه در میان مخاطبان در سال ۱۳۹۸

این نمودار محبوب‌ترین ژانرهای سینمای هنر و تجربه را بر اساس تعداد مخاطبان در سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد. فیلم‌های اجتماعی با بیش از ۴۰ هزار مخاطب و فیلم‌های اجتماعی حوزه کودکان با کمتر از ۱۰۰ نفر بازدیدکننده در صدر و قعر این نمودار قرار گرفته‌اند.

«موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان» تأسیس شده است تا فیلم‌هایی برای مخاطبین خاص تولید و اکران کند. این فیلم‌های عمدتاً غیرتجاری هستند و در سینمای بدنه جایگاهی ندارند.

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۳۹۹/۰۷/۳۰

تاریخ انتشار: 1398

منبع: سالنامه آماری فروش فیلم و سینمای ایران

محدوده: ایران