فروش انیمیشن کوتاه ایرانی از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷

انیمیشنی را که مدتش کمتر از ۳۰ دقیقه باشد، انیمیشن کوتاه می‌نامند. این پویانمایی‌ها بخش زیادی از تولیدات انیمیشن را تشکیل می‌دهند. جلوه هنری این انیمیشن‌ها معمولاً بر سایر جنبه‌های اثر غلبه دارد و موسسه هنر و تجربه گاهی این آثار را اکران می‌کند. نمودار بالا میزان فروش انیمیشن کوتاه را بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ نشان می‌دهد. مجموع فروش این انیمیشن‌ها از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ بیش از دو برابر شده است. در سال ۱۳۹۷ که انیمیشن بلند فیلشاه اکران شد و ۸ میلیارد تومان در گیشه فروخت، انیمیشن‌های کوتاه نزدیک به ۳/۵ میلیارد تومان فروش داشتند. پرفروش‌ترین انیمیشن‌های سینمایی ایران در سال‌های اخیر را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.

آمارهای دیگر در حوزه پویانمایی را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

جوایز انیمیشن کوتاه

در دنیا به انیمیشن کوتاه توجه بسیاری می‌شود و برای آن جوایز معتبری در نظر گرفته‌اند. یکی از این جایزه‌ها اسکار است. والت دیزنی، موسس شرکت والت دیزنی، از پرافتخارهای ساخت انیمیشن کوتاه است و پیش و پس از مرگش ۱۲ اسکار برنده شد. انیمیشن محبوب و سرگرم‌کننده تام و جری که در ایران با عنوان موش و گربه شناخته می‌شود، با ۷ اسکار، موفق‌ترین انیمیشن کوتاه تاریخ است. پویانمایی‌های ایرانی «گرگم و گله می‌برم» یا به انگلیسی «Am I a Wolf» ساخته امیرهوشنگ معین و «آواز گنجشک» یا به انگلیسی «Song Sparrow» ساخته فرزانه امیدوارنیا در اسکار نود و سوم نامزد شدند. در نهایت داوران اسکار را به پویانمایی کوتاه «هر اتفاقی بیفتد دوستت دارم» اعطا کردند.

در جشنواره فجر سیمرغی برای انیمیشن در نظر گرفته نشده است. تعداد کم انیمیشن‌های ایرانی علت این موضوع است. جشنواره‌ی بین‌المللی پویانمایی تهران در دو بخش مسابقه‌ی ایران و مسابقه‌ی بین‌الملل (چشم‌انداز و نمایش ویژه) از سال ۱۳۷۷ و ۲ سال یک بار برگزار می‌شود. بناست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جشنواره ۱۴۰۰ را که دوازدهمین جشنواره است از ۱۴ تا ۱۸ اسفند برگزار کند. در این جشنواره آثار فاخری مثل «دختر» یا Daughter با موضوع «خاطرات یک دختر و رابطه‌اش با پدرش» حضور خواهند داشت.

 

پویانمایی
بازار و فروش

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۰/۰۳/۲۳

تاریخ انتشار: 1398

منبع: آمارنامه صنعت پویانمایی

محدوده: ایران

آمارهای مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *