روند چاپ کتاب در زمینه صنایع دستی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۴۰۰

آموزش و محتوا یکی از عوامل موفقیت صنایع فرهنگی است که توجه به آن از اهمیت بالایی برخوردار است. کتاب یکی از مهم‌ترین منابع خلق دانش و محتواست که می‌تواند به عنوان ابزاری ساده و در دسترس برای آموزش تخصصی و همگانی مورد استفاده قرار بگیرد. نمودار بالا روند چاپ کتاب‌های مربوط به صنایع دستی را از سال ۱۳۶۲ تا سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد. بر اساس اطلاعات موجود در این شکل، در بازه زمانی مذکور تعداد ۱,۰۱۶ عنوان کتاب در زمینه صنایع دستی چاپ شده‌اند.

مطابق با نمودار بالا، در سال ۱۳۹۸ تعداد ۱۱۵ عنوان کتاب چاپ شده که این عدد بیشترین تعداد کتاب چاپ شده در طی بازه زمانی یک ساله است. همچنین در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۰۵ عنوان کتاب وسال ۱۳۹۶ تعداد ۹۲ عنوان کتاب در زمینه صنایع دستی منتشر شده‌اند که بعد از سال ۱۳۹۶ به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. بررسی روند چاپ کتاب‌های صنایع دستی در دهه‌های مختلف حاکی از آن است که از سال ۱۳۶۲ و با شروع چاپ اولین کتاب در این حوزه تا سال ۱۳۸۰ تقریباً شاهد روند ثابتی در تعداد کتاب‌های چاپ شده هستیم. این آمار از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۹۰ با شیب ملایمی افزایش می‌یابد و از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۶ این روند افزایش قابل توجهی دارد و آمار سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۹، نسبت به سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ کاهشی هستند.

بررسی تعداد کتاب‌های منتشر شده در زمینه صنایع دستی بر حسب سال چاپ، می‌تواند در درک، تحلیل و سیاست‌گذاری آموزشی و محتوایی صنایع دستی کارآمد و قابل استفاده باشد.

 

صنایع دستی
آموزش و محتوا

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۲/۰۲/۲۳

تاریخ انتشار:

منبع:

محدوده:

آمارهای مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *