پر درآمد ترین کشورهای جهان در صنعت گردشگری کدامند ؟

علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی و باستانی دلیل مهم دیگری که موجب جذب گردشگر می شود امنیت گردشگری است. این امنیت فقط به معنای مصون ماندن از دزد و آدم ربا نیست بلکه دایره گسترده تری را شامل می شود. این امنیت مواردی از قبیل امنیت جاده ای، ایمنی پرواز، تشریفات اداری، سهولت دریافت ویزا، پوشش کامل بیمه های سفر، برخورد نیروی انتظامی، فعالیت کسبه و محدودیت های عبور و مرور همه را شامل می شود. وجود تمامی موارد ذکر شده در کنار هم و در حد خوب باعث رونق صنعت گردشگری هر شهر و کشوری در هر جای جهان می شود. بالعکس اگر در هر کدام از این موارد ضعف و کاستی وجود داشته باشد موجب عدم استقبال گردشگران خارجی می گردد.

در نهایت هر کشوری که با مدیریت و برنامه ریزی صحیح در این زمینه ها موفق به جذب گردشگر شود، باعث تقویت مثبت جنبه های اجتماعی و اقتصادی و زیست محیطی کشورش نیز می شود. رونق و توسعه صنعت گردشگری موجب توسعه پایدار مناطق گردشگری نیز می گردد. در نتیجه جاذبه های توریستی از نظر زیست محیطی قابل سکونت و از نظر اقتصادی بادوام و از نظر اجتماعی همبسته می گردد. توسعه‌ی زیرساخت‌ها ، افزایش درآمد ، ایجاد شغل برای میزبانان، فراهم آوردن درآمدهای مالیاتی و به طور کلی توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی از جمله نمونه های تاثیر رونق گردشگری بر کیفیت زندگی در کشورهای گردشگری جهان است.

جایگاه صنعت گردشگری در جهان بعنوان بزرگ‌ترین صنعت خدماتی از نظر درآمدزایی است. اگر بخواهیم جایگاه صنعت گردشگری در جهان در سال‌های اخیر را تحلیل کنیم به این نتایج می رسیم. صنعت گردشگری یا به انگلیسی توریسم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین صنایع دنیا محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۹ صنعت گردشگری بعد از صنایع شیمیایی با درآمد (۱.۹۳۳ میلیارد دلار) و نفت و گاز با درآمد (۱.۹۶۰ میلیارد دلار) با عدد ۱.۵۸۶ دلار در جایگاه سومین صنعت برتر جهان قرار داشت. گردش مالی صنعت گردشگری در جهان به عنوان یکی از منابع تامین مالی به رشد و توسعه‌ی اقتصادی کشورها کمک می‌کند و کلیه‌ی بخش‌های اقتصاد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

اگر می خواهید بدانید درآمد کشورها از گردشگری چقدر است و با ۵ کشور پردرآمد در صنعت گردشگری آشنا شوید در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

کشورهای پیشرو صنعت گردشگری

تاثیر کرونا بر گردشگری

صنعت گردشگری در ایران و جهان اکنون تحت تاثیر منفی بحران کرونا ویروس قرار گرفته است. یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های صنعتی جهان، البته قبل از همه گیری کرونا ، سفر و گردشگری بود. بعنوان مهم‌ترین صنعت درآمد زا در کشورهای در حال توسعه قبل از کرونا از هر ۴ شغل جدید ایجاد شده یک شغل مربوط به گردشگری بود. به عبارت دیگر صنعت گردشگری ۱۰.۳ درصد از کل مشاغل جهان (۳۳۳ میلیون) و ۱۰.۳ درصد از تولید ناخالص جهانی (۹.۶ تریلیون دلار) را تامین می‌کرد. رشد روز افزون درامد کشورها از گردشگری باعث شد که در سال ۲۰۱۹ درآمد بین‌المللی گردشگری در جهان به رقم ۱.۴۳۸.۴ میلیارد دلار برسد.

در سال ۲۰۲۰ زیان و آسیب‌های این بحران و کسادی بازار توریست و گردشگری در دوران کرونا ، ۶۲ میلیون شغل در حوزه‌ ی توریسم را از بین برد و تنها ۲۷۱ میلیون شغل باقی ماند.[۱] در این سال، درآمد بین‌المللی از صنعت گردشگری به یک‌باره به رقم ۵۴۸ میلیاد دلار رسید. با برطرف شدن تدریجی ویروس کرونا امید می‌رود که گردشگری دوباره رونق پیدا کند. زیرا که در سال ۲۰۲۱ درآمد کشورها از توریسم با ۱۳ درصد افزایش به رقم ۶۲۱ میلیارد دلار رسیده‌است. با این حال این رقم بسیار پایین تر از دوران قبل از کرونا است.[۲]

بهترین کشورهای گردشگری جهان

بر اساس آمار سال ۲۰۲۱، پنج کشور از توریستی ترین کشور های ثروتمند جهان به ترتیب امریکا، فرانسه، اسپانیا، امارات و ایتالیا می باشند. بعد از ایتالیا که در جایگاه پنجم کشورهای توریستی جهان قرار گرفته‌است به ترتیب کشورهای انگلستان، آلمان، ترکیه، مکزیک و استرالیا رتبه‌ی ششم تا دهم را در لیست کشورهای پردرآمد صنعت گردشگری کسب کردند.

درآمد گردشگری ترکیه

سالانه بالغ بر ۴۰ میلیون گردشگر خارجی به ترکیه سفر می کنند.  چرا که امکانات رفاهی و گردشگری برای افراد ثروتمند و هم برای افراد طبقه متوسط دارد. نکته‌ی قابل توجه قرار گرفتن ترکیه در لیست ده کشور پردرآمد در صنعت گردشگری و رشد آن بعد از دوران کرونا است. درآمد ترکیه از توریست در سال ۲۰۱۹، ۲۰.۸ میلیارد دلار بوده است. در سال همه‌گیری کرونا این رقم به عدد ۱۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد. اما بعد از آن یعنی در سال ۲۰۲۱ ما شاهد شروع تازه و قدرتمند صنعت گردشگری ترکیه هستیم. به طوری که درآمد ترکیه از گردشگری آن در سال ۲۰۲۱ به رقم ۲۰.۸ رسیده‌است. دولت ترکیه تسهیلات ویژه ای را برای گسترش این صنعت و رشد دوبرابری سود صنعت گردشگری در نظر گرفته است. این کشور از سال ۱۹۸۵ توجه به صنعت گردشگری را در دستور کار خود قرار داد و با اقداماتی زمینه هایی را برای جذب مسافران و گردشگران خارجی فراهم کرد.

صنعت گردشگری استرالیا

استرالیا در گروه کشورهای ثروتمند جهان است به دلیل منابع طبیعی و معدنی که دارد. همینطور به دلیل دارا بودن مناطق ساحلی و مناظر بکر دیدنی ، گونه‌های جانوری و گیاهی خاص، مناطق ساحلی، مناظر بکر، جنگل‌های بارانی، بیابان‌های سرخ و شهرهای زیبا و توریستی گردشگران زیادی تمایل دارند به این کشور سفر کنند. وجود گردشگر باعث تبادل پول و ارز در کشور می‌شود و در پی آن رشد صنعت گردشگری و رونق اقتصادی به همراه دارد.

جایگاه دهم در لیست کشورهای پردرآمد توریستی ، متعلق به کشور استرالیا است. نگاهی به درامد استرالیا از گردشگری نشان می‌دهد که در میان توریستی ترین کشورهای جهان تنها کشوری است که درآمدش از توسعه صنعت گردشگری نسبت به سال اول شیوع کرونا کاهش پیدا کرده است. به عبارت دیگر درآمد استرالیا از گردشگران خارجی در سال ۲۰۲۰، ۲۵.۸ میلیارد دلار بود اما در سال ۲۰۲۱ به رقم ۱۷ میلیارد دلار کاهش یافت.

در جدول زیر می‌توانید لیست ۱۰  کشور پردرآمد در صنعت گردشگری را مشاهده کنید.

کشورهای پردرآمد صنعت گردشگری
نام کشور رتبه ۲۰۱۹ ۲۰۲۰ ۲۰۲۱
آمریکا ۱ ۱۹۹ ۷۲.۵ ۷۰.۲
فرانسه ۲ ۶۳.۵ ۳۲.۶ ۴۰.۸
اسپانیا ۳ ۷۹.۷ ۱۸.۵ ۳۴.۵
امارات متحده عربی ۴ ۳۸.۴ ۲۴.۶ ۳۴.۴
ایتالیا ۵ ۴۹.۶ ۱۹.۸ ۲۵.۲
انگلستان ۶ ۵۲.۷ ۱۸.۹ ۲۲.۷
آلمان ۷ ۴۱.۸ ۲۲.۱ ۲۲.۲
ترکیه ۸ ۲۹.۸ ۱۰.۲ ۲۰.۸
مکزیک ۹ ۲۴.۶ ۱۱ ۱۹.۸
استرالیا ۱۰ ۴۵.۷ ۲۵.۸ ۱۷

در دوره کرونا پر بازدید ترین کشور جهان هم تحت‌تاثیر ویروس قرار گرفتند. به طوری که درآمد همه‌ی این کشورها در سال ۲۰۲۰ کاهش شدید داشت.  در این مطلب آمارهای سه سال اخیر یعنی سال‌های ۲۰۱۹، ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را بررسی و با هم مقایسه می‌کنیم. همراه ما باشید تا نگاهی به ثروتمندترین کشورهای توریستی جهان و میزان درامد آن‌ها از گردشگری بیندازیم.[۳]

صنعت گردشگری امریکا

نحوه سیاستگذاری‌ها و هماهنگی کامل نهادهای دولتی و بین بخشی با بخش خصوصی آمریکا را به مقصد برتر گردشگری در جهان تبدیل کرده است. تعداد گردشگران خارجی که در سال ۲۰۱۹  به این کشور وارد شده اند به ۸۰میلیون نفر رسید.

با اقدامات گسترده در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی بخصوص اجرای طرح واکسیناسیون سراسری در سال ۲۰۲۱ آمریکا بالاترین درامد گردشگری بین المللی را در سراسر جهان داشت. درآمد گردشگری آمریکا در این سال تقریباً ۷۰ میلیارد دلار بود. این رقم نشان‌‌دهنده کاهش ۳.۲ درصدی نسبت به سال اول همه‌‌گیری ویروس کرونا (۲۰۲۰) با رقم ۷۲ میلیارد دلار است و تقریباً یک سوم ارزش گزارش‌‌شده در سال ۲۰۱۹ را تشکیل می‌‌دهد. سود صنعت گردشگری آمریکا قبل از کرونا ۱۹۹ میلیاد دلار در سال بود. در لیست پردرامدترین کشورهای جهان از گردشگری بی‌شک ایالات متحده‌ی آمریکا مقام اول را داراست.

برای افزایش درآمد گردشگری دولت آمریکا سفرهای بین‌المللی را اولویت قرار داد. به همین دلیل با شرکت‌های هواپیمایی و کشتیرانی تفاهم نامه هایی امضا کرد تا هرچه زودتر سفرهای بین‌المللی و تجاری از جمله انگلیس، اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را آغاز کنند. دولت این کشور در راستای بالا بردن درآمد کل گردشگری حدود ۷۵۰میلیون دلار به صنعت گردشگری و ملزومات سفر و توریسم اختصاص داد.

درآمد فرانسه از گردشگری

صنعت گردشگری فرانسه از برج ایفل تا روستا‌های دارای صنایع کوچک را شامل می‌شود. از جمله دلایل موفقیت فرانسه در گردشگری وجود بناهای فرهنگی و تفریحی جذاب، خطوط هوایی مختلف و سریع، تسهیل صدور ویزا ، گسترش بازاریابی دیجیتال و اپلیکیشن های گردشگری موبایلی و ایجاد حس امنیت در گردشگران است. به همین دلیل دولت این کشور سالانه میزان زیادی از درآمد خود را هزینه نگهداری جاذبه های تاریخی و معرفی قطب های گردشگری کشورش می‌کند.

کشور فرانسه در سال ۲۰۲۱ دومین کشور پردرآمد در صنعت گردشگری بود. در این سال درآمد فرانسه از گردشگری نزدیک به ۴۰.۸ میلیاد دلار بود. در راستای اقدامات دولت برای  بهبود بازار گردشگری این عدد ۲۵ درصد نسبت به سال اول همه‌گیری کرونا افزایش داشت.

درامد فرانسه در صنعت گردشگری

اقتصاد اسپانیا از گردشگری

دومین کشور پردرآمد در صنعت گردشگری تا پیش از همه گیری کرونا ، کشور اسپانیا محسوب می‌شد. اما حالا جای خود را به فرانسه داده و در جایگاه سوم ایستاده است. در سال ۲۰۱۹ اسپانیا بهترین کشور دنیا از لحاظ پذیرایی از گردشگران شناخته شد. گردشگری در اسپانیا متشکل از حدود ۱۵درصد از تولید ناخالص داخلی اسپانیا سومین رکن اقتصادی این کشور است. با حمایت دولت اسپانیا  و برنامه ریزی های اصولی و مدون  در سال ۲۰۲۱ درآمد گردشگری اسپانیا به ۳۴.۵ میلیارد دلار رسید. در این سال بیشتر گردشگران خارجی از شهرهای بزرگ اسپانیا به ویژه مادرید و بارسلونا را بازدید کردند.

درامد اسپانیا از صنعت گردشگری

درآمد امارات از گردشگری

شهر دبی دارای گزینه های جذاب برای هر سلیقه است. کشور امارات یکی از مقاصد گردشگری چند جانبه می باشد. امروزه این کشور با توسعه ی زیرشاخه های صنعت سرگرمی و تفریحی بیش از پیش به عنوان یک کشور پر درآمد در صنعت گردشگری محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۷ توریست پذیرترین کشور دنیا عنوانی بود که امارات از آن خود کرد. در سال ۲۰۲۱ امارات متحده‌ی عربی با در آمد سالیانه ۳۴.۴ میلیاد دلار در سال نزدیک اسپانیا قرار گرفته و جایگاه چهارم را دارد. این در حالیست که قبل از همه‌گیری کرونا یعنی سال ۲۰۱۹ امارات متحده‌ی عربی از توریستی ترین کشورهای خاورمیانه با درآمد ۳۸.۴ میلیارد دلار در سال در جایگاه نهم صنعت گردشگری کشورهای خاورمیانه قرار داشت. در نیمه اول سال ۲۰۲۲ درآمد گردشگری امارات به پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید. همینطور آمار ورود گردشگران خارجی در قیاس با سال گذشته ۴۲ درصد افزایش داشته است.

از عواملی که موجب توسعه صنعت گردشگری امارات از رکن های اصلی اقتصاد این کشور شده است می توان توسعه ی زیرساخت‌های تفریحی و سرگرمی و به ویژه حمل و نقل هوایی و به کار بردن راهکارهای نوین مدیریتی را نام برد. همچنین تاسیس شرکت‌های چند ملیتی بزرگ، صنعت پارک های موضوعی ، بنادر ارتباطی، استفاده از تکنولوژی‌های جدید در فرودگاه‌ها و ترمینال‌ها و تخصیص بخش قابل توجهی از تولیدات ناخالص داخلی به این قسمت به رونق روز افزون صنعت گردشگری در امارات کمک کرده است.

درامد امارات از صنعت گردشگری

درامد ایتالیا از گردشگری

طبق آمار بدست آمده از یونسکو کشور ایتالیا دارای بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان است.  همچنین این کشور پنجمین کشور پردرآمد دنیا در صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۹ با رقم ۴۹.۶ میلیارد دلار در سال بوده است. در سال ۲۰۲۱ با شیوع کرونا باز هم جایگاه خود را حفظ کرد. در این سال درآمد ایتالیا از گردشگران خارجی به رقم ۲۵.۲ میلیارد دلار رسید. اما همچنان به عنوان یکی از پردرآمدترین کشورهای جهان از صنعت گردشگری محسوب می شود. جاذبه های گردشگری ایتالیا و شهرهایی مانند ونیز ، معماری کلاسیک و میراث های فرهنگی پنهان در کنار تدبیر مسئولین موجب توسعه و رونق صنعت گردشگری در ایتالیا شده است.

درامد ایتالیا از صنعت گردشگری

جمع بندی

مهم‌ترین منبع کسب درآمد ارزی در ایران و سایر کشورهای دارای جاذبه‌های جهانگردی گردشگری است. اما برای انجام شدن آن باید در این راستا برنامه ریزی درست و همه‌ جانبه و آینده‌نگری صورت گیرد. نشانه ی اهمیت جایگاه صنعت گردشگری در اقتصاد کشور ها می تواند به کارگیری تمام نیرو و توان کشورهای صنعتی اروپا و آمریکا برای جذب جهانگرد باشد.  آمریکا هنوز هم دارانده رتبه اول کشور پردرآمد در صنعت گردشگری ‌است.  بعد از آن کشورهای اروپایی که درآمد گردشگری خوبی دارند از جمله پنج کشور فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، انگلستان و آلمان در گروه پردرآمدترین کشورهای جهان در صنعت گردشگری قرار می‌گیرند. درآمد آلمان و درآمد فرانسه از گردشگری نسبت به سایر کشورهای توریستی اروپایی به ترتیب از همه پایین‌تر و از همه بالاتر است. تقش صنعت گردشگری در توسعه اقتصادی همه‌ی این کشورها بعد از رکود دوران کرونا تقریبا در حال افزایش است. اما رشد آن‌‌ها نسبت به رشد اقتصاد و گردشگری امارات و ترکیه دو قطب برتر توریستی در صنعت گردشگری در خاورمیانه از سرعت کمتری برخوردار است.  درآمد کشورها از توریسم در منطقه‌ی خاورمیانه ، امارات متحده عربی و ترکیه در لیست کشورهای پردرآمد صنعت گردشگری قرار دارند. گردشگری بین المللی این دو کشور بعد از یک وقفه‌ی یک ساله در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با توریستی ترین کشورهای اروپایی رشد دوبرابری داشته است.

در صورت تمایل می توانین از امار محبوب ترین مقاصد گردشگری در سال ۲۰۱۹ بازدید فرمایید.

به امید روزی که با توسعه گردشگری ایران عزیز ما که دارا آثار و آداب و سنن باستانی فراوان نیز است جزو کشورهای پردرامد توریستی قرار گیرد. به نظر شما آیا ممکن است درآمد ایران از گردشگری نیز افزایش یابد؟

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۱/۱۰/۱۰

چکیده

علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی و باستانی دلیل مهم دیگری که موجب جذب گردشگر می شود امنیت گردشگری است. این امنیت فقط به معنای مصون ماندن از دزد و آدم ربا نیست بلکه دایره گسترده تری را شامل می شود. این امنیت مواردی از قبیل امنیت جاده ای، ایمنی پرواز، تشریفات اداری، سهولت […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *