سفر تهران | انتخاب اول مردم ایران برای مسافرت در سال ۱۳۹۷

تهران، شهر گردشگران تهران مسافرپذیرترین شهر کشور است. در سال ۱۳۹۷، شش میلیون نفر از مردم سراسر ایران سفر به تهران را تجربه کردند. این سیل مسافران، تهران را به مقصد اول گردشگری ایران تبدیل کرده است. این عدد زمانی بزرگ‌تر به نظر می‌رسد که بدانیم تهران در حدود ٨/٩ میلیون نفر جمعیت دارد (آمارنامه شهر تهران ١٣٩٧)؛ پس تهران سالانه علاوه بر ساکنینش، پذیرای مسافرانی به میزان ۷۰ درصد از جمعیت خود نیز است. جاذبه‌های تاریخی (کاخ‌های گلستان، نیاوران و …)، امکانات تفریحی، بیمارستان‌های مجهزتر، آموزش بهتر، تمرکز ادارات و پاره‌ای از مسائل دیگر، از عوامل موثر بر تعداد مسافران پایتخت است.

برای مقایسه سینماهای ایران اینجا را ببینید.

سفر به جز تهران

پایتخت معنوی ایران، مشهد، پایتخت فرهنگ و ادب ایران، شیراز و پایتخت مذهبی ایران، قم، در رده‌های بعدی مسافرپذیری قرار دارند. شهر مشهد با ۴میلیون و ۷۷۵هزار و ۳۶۲مسافر رتبه دوم را دارد. شیراز هم با ۳میلیون و ۲۳۸هزار و ۳۸۳مسافر در رتبه بعدی قرار دارد. قم دیگر شهر ایران که گردشگری مذهبی در آن پررنگ است، ۲میلیون و ۷۸۷هزار و ۶۶۰ مسافر در سال ۹۷ به خود جذب کرد.

شهرهای بسیاری تاریخی کشور مانند قزوین، اصفهان و همدان در فهرست محبوب‌ترین مقاصد سفر در ایران قرار نگرفته‌اند. این شهرها که تقریباً همیشه میزبان گردشگران خارجی‌اند، اولویت‌های بعدی مردم ایران در مسافرت‌اند. همچنین شهر دامغان که بازمانده ایالت کهن قومس است گردشگر چندانی به خود جذب نمی‌کند. در این شهر آثاری شگفت‌انگیز مانند مسجد تاریخانه، برج چهل دختر، تپه حصار و بسیاری جاذبه‌های دیگر وجود دارد که آن را به موزه‌ای همیشه باز تبدیل کرده است.

شاید بتوان این طور تفسیر کرد که سفر به تهران بیشتر جنبه کاری، سلامتی، آموزشی، اداری و… دارد وگرنه سایر شهرها ظرفیت به مراتب بیشتری در جذب مسافر دارند.

شما کدام یک از این شهرها را برای مسافرت انتخاب می‌کنید؟ همچنین برای دسترسی به اطلاعات جامع در حوزه گردشگری می‌توانید به بخش گردشگری تارنمای نمافر مراجعه کنید.

منبع: مرکز آمار ایران

گردشگری
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳

تاریخ انتشار: 1398

منبع: مرکز آمار ایران

محدوده: ایران

آمارهای مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *