تعداد کتاب نمایشگاه کتاب تهران از ۱۳۶۷ تا ۱۳۹۸ | مقایسه تعداد کتاب های داخلی و خارجی

این نمودار تعداد کتاب نمایشگاه کتاب تهران را طی سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۹۸ نشان می‌دهد. تعداد کتاب‌های حاضر در نمایشگاه کتاب، در نوسان دائم است. یک سال زیاد و سال دیگر کم می‌شود. سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب که در سال ۱۳۹۷ برگزار شد، پرفروغ‌ترین در میان همه ادوار است. در این دوره از نمایشگاه که با شعار «نه به کتاب نخواندن» افتتاح شد، بیش از ۴۴۲ هزار کتاب به نمایش گذاشته شد و به گفته قائم مقام نمایشگاه، ۱۳۰ میلیارد تومان کتاب فروش رفت. این دوره از نمایشگاه اولین سالی است که نمایشگاه کتاب از شهر آفتاب به مصلی منتقل شد. در این سال، ۲۶۵۰ ناشر از ۲۲ کشور در نمایشگاه حاضر شدند و در این بین ۵۵۰ ناشر خارجی وجود داشت.
تعداد کشورهای حاضر در نمایشگاه کتاب تهران در سال‌های مختلف را در اینجا ببینید.
در نمایشگاه کتاب تهران سال ۱۳۹۸، ۲۵۰ هزار و ۴۳۹ کتاب ایرانی و ۱۳۷ هزار عنوان کتاب خارجی ارائه شد.

تاریخچه نمایشگاه کتاب

اولین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۱۳۶۶ برگزار شد. محل آن تا سال ۱۳۸۵ نمایشگاه بین‌المللی تهران بود و پس از آن به مصلی تهران منتقل شد. در ۲۰ سال اول برگزاری نمایشگاه، تعداد عناوین خارجی نمایشگاه غالباً از تعداد عناوین داخلی بیشتر بود. در ۱۵ سال اخیر اما تعداد عناوین داخلی کتاب از عناوین خارجی پیشی گرفته است و در سال ۱۳۹۷، تعداد کتاب‌های داخلی از ۲ برابر کتاب‌های خارجی بیشتر شد.
این رویداد به عنوان یکی از رویدادهای مهم فرهنگی ایران، از سال ۱۳۹۹ با آغاز همه‌گیری کرونا با مشکل روبه‌رو شد و زمان برگزاری آن از اردیبهشت به زمانی دیگر موکول شد. در نهایت نمایشگاه سال ۱۳۹۹ مجازی اجرا شد که در نوع خود اولین بود. رویداد در سال ۱۴۰۰ هم برگزار نشد و احتمال داده می‌شود در نیمه دوم ۱۴۰۰ در پایگاه اینترنتی نمایشگاه مجازی برگزار شود.
کتاب
ترویج و گفتمان‌سازی

تاریخ بارگذاری: ۱۳۹۹/۰۷/۱۴

تاریخ انتشار: 1398

منبع: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

محدوده: ایران

آمارهای مرتبط