نوع پایگاه‌دانش: سند

محبوب ترین ژانر فیلم در نگاه مردم | به کدام ژانر در فیلیمو بیشتر توجه می شود؟

انواع مختلفی از فیلم و سریال وجود دارد. «موسسه فیلم نشویل» گونه‌های مختلف فیلم و سریال را معرفی کرده است. ژانرهای کمدی، اکشن، درام، دلهره‌آور، وحشت و… بخشی از این ژانرهایند. اثرگذاری ژانرهای فیلم بر مردم مختلف است. به تجربه ثابت شده است، افراد دوست دارند موضوعاتی را که خودشان به آن‌ها علاقه دارند با دیگران به بحث بگذارند. فیلم و سریال هم از این قاعده پیروی می‌کند. مشخص است هرچه فیلم اثرگذارتر باشد، بیننده بیشتر دوست دارد درباره آن نظر بدهد و این موضوع در تعداد رأی‌های فیلم تأثیرش را نشان می‌دهد. پس می‌توان گفت محبوب ترین ژانرهای فیلم در نگاه مردم را می‌توان از تعداد رأیی که به آن ژانر داده شده پیدا کرد.

فیلیمو، یکی از کتابخانه‌های فیلم آنلاین برای بررسی ذائقه فیلم ایرانی‌ها بسیار مناسب است. چند هزار فیلم و سریال در این سایت وجود دارد که در ۱۴ نوع مختلف دسته‌بندی شده‌اند.

محبوب ترین ژانر فیلم بین ایرانی‌ها

محبوب ترین ژانر فیلم در نگاه مردم ایران ژانر خانوادگی است. توجه به این ژانر بسیار بیشتر از سایر گونه‌های فیلم است. مردم به این نوع فیلم‌ها بیش از ۴ میلیون و ۵۳۰ هزار بار در فیلمیو رأی داده و میزان علاقه خود را به آن‌ها نشان داده‌اند. به ژانر وحشت اما فقط ۵۶۰ هزار بار رأی داده شده است. چنین اختلافی عللی مثل اختلاف تعداد بیننده‌ها و همچنین میزان اهمیت ژانر برای مخاطب دارد. علت هرچه هست، محبوب ترین ژانرهای فیلم در فیلیمو از نظر مردم به ترتیب عبارت‌اند از:

۱. خانوادگی؛ ۲. اکشن؛ ۳. کمدی؛ ۴. انیمیشن؛ ۵. ماجراجویی؛ ۶. اجتماعی؛ ۷. هیجان‌انگیز؛ ۸. علمی-تخیلی؛ ۹. عاشقانه؛ و ۱۰. وحشت.

موفقیت سریال‌هایی مثل زخم کاری، می‌خواهم زنده بمانم که در تاسبتان ۱۴۰۰ بسیار در جامعه درباره آن‌ها صحبت می‌شد، مهر تأییدی است که ژانر خانوادگی در ایران اهمیت ویژه‌ای دارد.

پرفروش‌ترین ژانرهای سینمایی دنیا را می‌توانید در اینجا ببینید.

 

سینما
مخاطب و مصرف

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۰/۰۷/۰۶

تاریخ انتشار:

منبع: filimo.com

محدوده: ایران

فروش فیلم | موضوع ۲۰۰ فیلم پرفروش دهه اخیر چیست؟

فروش فیلم در دهه‌ای که گذشت (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹) سربه فلک گذاشت. این ۱۰ سال را شاید بتوان دهه مارول نامید. در این سال‌ها فیلم‌های مختلف مارول عرضه شده است. سری فیلم‌های انتقام‌جویان هر کدام بیش از ۱ میلیارد دلار فروختند. سایر فیلم‌های ابرقهرمانی مانند مرد عنکبوتی و آدم آهنی هم در همین سال‌ها اکران شدند که سود سرشاری نصیب سازندگان آن‌ها شد.

رشد فناوری‌های رایانه‌ای نه‌تنها به رشد دنیای مارول کمک کرد، بلکه فرزند دیگری هم داشت. ابَرشرکت‌های دیزنی، پیکسار، دریم‌ورکز و… در این دهه ساخت انیمیشن‌های ماندگار را در دستور کار قرار دادند که با استقبال مردم جهان روبه‌رو شد. انیمیشن‌هایی مانند: ۱. شیرشاه؛ ۲. مجموعه فروزن؛ ۳. مینیون‌ها و… . ۱۰ انیمیشن پرفروش تاریخ همگی در فاصله ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ تولید شده‌اند. اگر درآمدهای ناشی از بازارپردازی این آثار را به فروش سینمایی آن‌ها اضافه کرد، ارقام سرسام‌آورتر خواهند شد.

👈نمودار پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ را از اینجا ببینید.

موضوعات پرفروش سینمای جهان

نمودار بالا مجموع فروش ۲۰۰ فیلم پرفروش دهه اخیر را نشان می‌دهد. این فیلم‌ها مجموعاً بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار فروش داشتند. ژانر ماجراجویی پرفروش‌ترین فیلم‌های این دوره زمانی بوده است. بعد از آن زانر اکشن قرار دارد. فروش کل این دو ژانر ۱۱۱ میلیارد دلار است؛ یعنی تقریباً ۵۰ درصد از فروش ۲۰۰ فیلم پرفروش را تشکیل داده است. ژانرهایی مثل درام، طنز، وحشت، دلهره و… در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

فروش فیلم های سینمای آمریکا قطعاً از آثار دیگر دنیا بیشتر است. فیلم‌هایی که در ژانر اکشن و ماجراجویی تولید می‌شوند، فیلم‌هایی‌اند که به بودجه زیاد نیاز دارند و سینمای هالیوود تنها سینمایی است که از عهده این هزینه‌ها بر می‌آید. علاوه بر این در همین دهه کتابخانه‌های آنلاین فیلم و سریال مانند نتفلیکس در آمریکا شروع به تولید آثار با کیفیت کرده‌اند.

موضوع فیلم‌های نتفلیکس را می‌توانید از اینجا ببینید.

داده‌های این نمودار در سایت thenumbers.com آمده است.

سینما
بازار و فروش

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۰/۰۶/۳۰

تاریخ انتشار:

منبع: the-numbers.com

محدوده: