نوع : گزارش
نوع فایل : PDF
زبان : فارسی
صفحه : 51

گردشگران ملی ۱۴۰۰

تولید و انتشار آمار و اطلاعات موثق در حوزه‌ی گردشگری یکی از نیازهای فرهنگی کشور و مدیران و برنامه‌ریزان گردشگری است.  مرکز آمار ایران از سال ۱۳۸۷ طرح گردشگران ملی را اجرا کرد. در این طرح آمار و اطلاعات گردشگری و سفرهای خانوارهای ایرانی جمع‌آوری می‌شود. آخرین نسخه از این گزارش با عنوان “نتایج آمارگیری از گردشگران ملی ۱۴۰۰” منتشر شده است. جامعه‌ی هدف این گزارش، تمام خانوارهای معمولی ساکن در مناطق شهری و روستایی کشور است.

با مراجعه به این گزارش می‌توانید به اطلاعاتی نظیر تعداد سفر خانوارهای ایرانی، هدف اصلی از سفر، نوع سفر (با اقامت شبانه و بدون اقامت شبانه، نوع اقامتگاه، تعداد شب‌های اقامت، هزینه‌های سفر و نوع وسیله‌ی نقلیه دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، در گزارش حاضر اطلاعات کاملی از مسافران ایرانی نیز جمع آوری شده است. این اطلاعات شامل ویژگی‌های سرپرست خانوار مانند سن، جنس، وضعیت اشتغال و سطح سواد است.

شیوع ویروس کرونا و سپس اعمال قرطینه، محدودیت‌های سفر و فاصله‌گذاری اجتماعی بر روی صنعت گردشگری تاثیرات نامطلوبی گذاشت. به طوری که در تمامی جنبه‌های سفر از جمله تعداد و نوع آن‌ سفرها شاهد کاهش زیادی نسبت به سال‌های قبل هستیم. به طور مثال از میان ۲۶ میلیون و ۳۰۱ هزار خانوار ایرانی، تنها ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار در سال ۱۴۰۰ حداقل یک سفر را داشتند.

 

آمارها و مطالبی که بطور دقیق‌تر در گزارش بررسی می‌‌‌شود:

  • تعداد خانوارها بر حسب وضعیت سفر اعضاء
  • تعداد خانوارها بر حسب وضعیت سفر و ویژگی‌های مانند جنس، سواد، شغل و تحصیلات سرپرست خانوار
  • تعداد سفرهای اعضای خانوار بر حسب مقصد، نوع سفر، وسیله‌ی نقلیه، اهداف سفر، مدت و نوع اقامت
  • هزینه‌ی انواع سفر خانوارهای ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *