وضعیت موزه‌ ها در ایران و جهان چگونه است؟ قسمت دوم

میزان بازدیدکننده، معیار مهمی برای اهمیت هر موزه است. موزه‌ها دلیل سفر بسیاری از گردشگران هستند و هزینهٔ ورود به موزه، استفاده از هتل‌ها و بازدید از سایر مکان‌های گردشگری موجود در کشورهای مبدا باعث رونق گردشگری در این مناطق می‌شود. 

شرایط همه‌گیری کرونا و بسته‌شدن مرزها باعث کاهش حداکثری بازدیدکنندگان موزه‌ها شد. موزه‌های ایران از پررونق تا کم‌رونق، تحت تأثیر این اتفاق قرار گرفتند. در این مطلب به بررسی شرایط موزه‌ها در ایران و جهان پرداختیم.

 

میزان بازدید از موزه‌ها، کاهش در کرونا

از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹، افزایش تعداد موزه‌ها در ایران به کندی و با شیب ملایم است و در این میان، بر موزه‌های خصوصی با سرعت بیشتری افزوده می‌شود. در ۱۳۹۵ تعداد موزه‌ها در دوره‌ای ۵ ساله، افت کرد و در سال بعد این کمبود جبران شد.

 

 

از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ میزان بازدیدکنندگان ایرانی کاهش ۵ میلیونی را تجربه کرد. پس از آن طی ۳ سال، تا ۱۳۹۸ به جایگاه خود در ۱۳۹۰ رسید. در ۱۳۹۹ و با شروع پاندمی، بسته شدن موزه‌ها را در پی داشت و میزان بازدید از موزه‌ها به یک‌هفتم تنزل یافت.

سال‌های اوج بازدید گردشگران خارجی از موزه‌ها در دههٔ اخیر، در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ بود. کم شدن بازدیدکنندگان خارجی از ۱۳۹۸ با کاهشی ۲۰۰ هزار نفری شروع شد. سال بعد یعنی ۱۳۹۹ با شروع پاندمی و بسته شدن مرزها، کاهش ورود توریست به ایران، نتیجه‌ای جز کاهش بازدیدکنندگان موزه‌ها را به‌دنبال نداشت. کاهش چشم‌گیر بازدیدکنندگان خارجی و ایرانی در کنار هم در نتیجهٔ وضعیت بحرانی کرونا بود ولی روندها نیز نشان از کاهش میزان بازدیدکنندگان خارجی را می‌دهند که مشخصاً به دلایل دیگر است.

 

موزه‌هایی که گردشگران دوست دارند

 

شهرت موزهٔ لوور جهانی‌ست ولی در کنار این موزه، موزه‌های دیگری نیز هستند که دست کمی از آن ندارند و سالانه میلیون‌ها علاقه‌مند را به آن مبادی هدایت می‌کنند. لوور در صدر این جدول قرار دارد و سالانه بیش از ۱۰ میلیون نفر بازدیدکننده دارد. البته که بسیاری از بازدیدکنندگان لوور برای دیدن نقاشی‌های داوینچی به این موزه سر می‌زنند.

موزهٔ ملی چین در پکن قرار دارد. این موزه سالانه بیش از ۷ میلیون بازدید کننده دارد. از ادغام دو موزهٔ انقلاب چین و موزهٔ تاریخ ملی چین، این گنحینه به‌وجود آمده است.

سومین موزهٔ پرتردد، موزه‌های واتیکان در ایتالیا سالانه بیش از ۶ میلیون بازدیدکننده دارند. این موزه‌ها بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارند و بسیاری از نقاشی‌های دیواری آن ها از آثار میکل آنژ است.

موزهٔ هنر متروپولیتن در نیویورک چهارمین موزهٔ پرطرفدار دنیاست. به این موزه به اختصار مت (Met) هم گفته می شود و سالانه بیش از ۶ میلیون نفر بازدیدکننده دارد. گنجینه‌ای بسیار درخشان از آثار اسلامی را نیز در خود جای داده است. علاوه بر آثار تاریخی مهمی که در این موزه نگهداری می‌شوند، این موزه مراسم مشهور مت گالا را نیز در سالن مد و لباس خود میزبانی می‌کند.

موزهٔ بریتانیا در لندن نیز سالانه بیش از ۶ میلیون بازدیدکننده دارد و بیش از ۸ میلیون قطعه در آن نگهداری می‌شود. علاوه بر این، موزهٔ بریتانیا به دلیل پایگاه دادهٔ آنلاین خود بسیار شهرت دارد.

 

کرونا و موزه‌های جهان

 

ویروس کرونا بسیاری از صنایع را دچار اختلال کرد؛ موزه‌ها نیز از این اتفاق جان سالم به در نبردند. ۱۰ میلیون بازدیدکنندهٔ لوور در ۲۰۱۹ به ۲ میلیون بازدیدکننده در ۲۰۲۰ رسید. این روند کاهشی برای سایر موزه‌ها هم اتفاق افتاد و بازدیدکنندگان آن‌ها تنزل یافت. بیشترین کاهش نیز مربوط به موزهٔ ملی چین بود که از بیش از ۷ میلیون نفر به ۱ میلیون بازدیدکننده در سال رسید، این کاهش علاوه‌ بر همه‌گیری بیماری و بسته‌شدن مرزها به علت کاهش بیش از حد ورود مسافر به چین در نتیجهٔ تبلیغات بر ضد این کشور نیز بود.

بازدید از موزه‌ها با بسته‌شدن مرزها کاهش شدیدی را تجربه کرد. با گذشت دو سال از شروع پاندمی، واکسیناسیون همگانی و ازسرگیری سفرها، شاهد افزایش بازدید از موزه‌ها خواهیم بود.

 

تاریخ بارگذاری: ۱۴۰۱/۰۶/۰۶

چکیده

میزان بازدیدکننده، معیار مهمی برای اهمیت هر موزه است. موزه‌ها دلیل سفر بسیاری از گردشگران هستند و هزینهٔ ورود به موزه، استفاده از هتل‌ها و بازدید از سایر مکان‌های گردشگری موجود در کشورهای مبدا باعث رونق گردشگری در این مناطق می‌شود.  شرایط همه‌گیری کرونا و بسته‌شدن مرزها باعث کاهش حداکثری بازدیدکنندگان موزه‌ها شد. موزه‌های ایران […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.