فیلم و بازی بچه ها | چه فیلم، بازی، کتاب و انیمیشنی برای کودک من مناسبه؟

پیدا کردن فیلم و بازی برای بچه ها در عصر انفجار اطلاعات بسیار سخت شده است. والدین و کسانی که با کودکان و نوجوانان مرتبط‌‌اند نگران­‌ترند. چه محتوایی مناسب کودک من است؟ آیا مناسب سن اوست؟ در انیمیشن یا فیلمی که برای کودکم تهیه کرده‌­ام مطالب مفید و آموزنده‌ وجود دارد؟ بعضی از والدین دغدغه‌­مند قبل از نشان‌دادن فیلم‌­ها به کودک‌شان آن را یک بار تماشا، یا او را در دیدن اثر، همراهی می­‌کنند. اما چقدر این شیوه درست است و آیا همۀ والدین توانایی چنین کاری و وقت آن را دارند؟ مسلماً خیر. راه حل این مشکل چیست؟ چگونه با صرف کم‌ترین زمان می‌­توان از محتوای محصولات باخبر شد؟ سایت­‌هایی به وجود آمده‌­اند که والدین را در این روزها یاری دهند تا از میزان دل­‌نگرانی‌­هایشان در زمینۀ انتخاب کتاب یا فیلم برای دلبندشان کم شود.

کدومو، مرجع فیلم، بازی، کتاب و… برای بچه‌ها

کدومو مرجع مهم و تقریباً کامل از تمام محصولاتی است که کودکان یا حتی بزرگ‌سالان می‌­توانند به آن استناد کنند. کارشناسان کدومو فیلم و بازی مناسب بچه ها را در کنار انیمیشن‌ها، سریال‌ها و کتاب‌ها بررسی می‌کنند. علاوه بر این­ بخشی وجود دارد که والدین و کودکان می­‌توانند نظرات و تحلیل خودشان از فیلم را بنویسند.

در ابتدا هر محتوایی اعم از فیلم و بازی و کتاب بر اساس ردۀ سنی طبقه‌بندی شده است. برای هر محصول صفحه‌­ای جداگانه وجود دارد. در این صفحه، خلاصه‌­ای مفید از آن محصول ارائه می‌­شود. علاوه بر آن، با توجه به ردۀ سنی، به شاخص­‌هایی مانند ترس، خشونت یا ناهنجاری­‌های اجتماعی در انواع محتوا نمره داده شده است. اگر محصولی الگوی مثبتی دارد یا دربردارندۀ پیام مثبتی است آن را نشان می‌­دهد.

فیلم و بازی بچه ها
محتوای مختلف چی خوبه و کدومو

نمره‌دهی کدومو

این سایت مخاطب خود را والدین (و مربیان) و فرزندان قرار داده است. بخش مهمی از سایت هم مخصوص والدین یا مربیان است. به این شکل که دربارۀ محصول با والدین صحبت می‌­کند. آنان را آگاه می‌­کند که در کدام بخش فیلم چه نکاتی وجود دارد تا بزرگ‌ترها بهتر بتوانند تصمیم بگیرند. این بخش تا حد خوبی به والدین آموزش می­‌دهد: ۱. با کودک خود دربارۀ فیلم یا هر محصولی صحبت کنند؛ ۲. نوجوانان بهتر است کدام نسخۀ فیلم را ببینند؛ و ۳. از همه مهم‌­تر دربارۀ نظام ارزشی محصول نکاتی را گوشزد می­‌کند که ممکن است در جایی به آن اشاره نشده باشد.

نمره دادن به این شاخص­‌ها، کار حساسی است. برای مثال این سایت به فیلم دزدان دریایی کارائیب ۳: پایان جهان، در شاخصۀ ترس، از ۵، نمرۀ ۲ داده است. پدر و مادرها و بچه ها به عنوان مصرف­‌کننده نهایی فیلم و بازی و سایر محتوا، با این نمره به مقصود خود نمی‌­رسند. نمرۀ ۲ چه معنایی دارد؟ تفاوتش با نمرۀ ۱ یا ۳ در چیست؟ کدومو به این هم پاسخ می­‌دهد. کاملاً توضیح می­‌دهد که افراد از این فیلم چقدر خواهند ترسید یا اینکه این ترس­‌ها را کدام بخش فیلم یا کودک به کودک یا نوجوان انتقال می‌دهد. خلاصه منظور از هر شاخص را به اطلاع می­‌رساند و معیارهای خود را مشخص می‌کند. سپس بر اساس همین نمره می­‌دهد.

  • محبوب‌ترین ژانر فیلم‌ها در فیلیمو را در اینجا ببینید.

بخش­‌های دیگری در هر صفحه وجود دارد. مثل داستان اثر که کاملا داستان را شرح می‌­دهد(داستان را لو می‌دهد!) یا جزییات اثر که در فیلم‌­ها شامل گروه کارگردانی و بازیگری و… می‌­شود.

چی خوبه؟

سایت «چی خوبه» را که باز می­‌کنید اولین جمله این است: «سن فرزندتون رو انتخاب کنید تا انیمیشن‌­های مناسبشون رو ببینید». با این جمله و بعد از آن لینک‌­های ردۀ سنی، کار را برای والدین ساده‌­تر و خیال‌شان را راحت می­کند. این سایت یا به گفتۀ خودشان، مرجعِ تحلیلِ تربیتیِ انیمیشن‌­ها، علاوه بر نسخۀ وب، اپلیکیشن هم دارد. در این سایت علاوه بر انیمیشن، فیلم هم بررسی می‌شود اما بازی برای بچه ها وجود ندارد.

در «چی خوبه» هم برای هر فیلم صفحۀ جداگانه ساخته‌­اند. نکتۀ جالب این­که برای هر فیلم لینکی هم به فیلیمو یا نماوا وجود دارد. در صفحاتی که مخصوص هر فیلم ساخته‌­اند بخش­‌های مختلفی وجود دارد. داستان هر فیلم را با هشدار لو رفتن داستان نوشته‌­اند. بخش دیگر، نقد و بررسی تربیتی هر فیلم است که ظاهراً با دقت بسیار و نکته­‌بینی نگارش شده است. مثلاً رفتارهای نامناسب هر شخصیت با ذکر دلیل یا حتی دیالوگ ثبت می‌­شود.  به شاخص­‌های تربیتی هم نمره می‌­دهد و با توجه به شاخص‌­ها اگر فیلم ویژگی خاصی داشته باشد، اطلاع‌رسانی می­‌کند.

این سایت هم مثل کدومو نکات به‌­دردبخوری به والدین منتقل می­‌کند و دربارۀ فیلم و حواشی آن هم اطلاعات خوبی به دست می‌دهد. تفاوت «چی‌خوبه» با کدومو در بخش جذابی است که شخصیت‌­های مهم و حتی فرعی فیلم را بررسی می­‌کند. ویژگی‌­های خوب و بد قهرمانان و ضد قهرمانان را برمی‌­شمارد و فضای کلی داستان را به مخاطب نشان می­‌دهد.­

چه فیلم و بازی مناسبی برای بچه‌ها سراغ دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.