فناوری در مد | نوآوری ها در دوره کرونا چگونه به داد صنعت مد می رسند؟

ویروس کرونا شوک عظیمی به صنعت مد وارد کرده و شرکت‌ها را وادار کرده تا برای بقا در بازار، شیوه‌های قدیمی این صنعت را فراموش کرده و شیوه‌های جدیدی خلق کنند. اگر قرن حاضر را قرن فناوری بنامیم، بی‌راه نیست اگر انتظار کاربرد فناوری در مد را نیز داشته باشیم. بدین ترتیب، صنعت مد با تغییراتی بلندمدت روبرو شد که هر نظام مدی که در معرض افول است، نیازمند آن است.

چرا باید از فناوری در مد استفاده کرد؟

شرکت‌های حوزه‌های مختلف صنعت مد و پوشاک مجبور می‌شوند تا نگاهی دوباره به چشم‌انداز جدید و حساسشان بیندازند و برای یک بار هم که شده باور کنند که عبارت بی‌رحمانه «خو بگیر یا بمیر»، گزافه‌گویی نیست. این لحظه به‌عنوان «لحظه داروینی» در ذهن صنعت جهانی مد باقی خواهد ماند.

با توقف تولید و بسته شدن فروشگاه‌ها، یافتن جریان‌های درآمدی جایگزین و شناسایی شیوه‌های جدید کار کردن، تبدیل به امری ضروری در شرایط قرنطینه اجباری و فاصله‌گذاری اجتماعی شده است. شرایط جدید فعالان حوزه مد را وادار کرده تا استراتژی‌هایی را که تنها چند ماه از فاز آزمایشی‌شان می‌گذرد، هرچه سریع‌تر وارد فاز اجرایی کنند. برخی از کسب‌وکارها به استفاده از فناوری در مد روی آورده‌اند؛ مثلاً، مد‌شوهای مجازی و شوروم‌های دیجیتالی، تایید نمونه‌ها در کارخانه‌ها یا ادارات مبدا، تبلیغات لایو استریم و جدیدترین ابزارهای طراحی سه‌بعدی.

فروشگاه مجازی پوشاک
شوروم‌های مجازی از نمونه‌های موفق کاربرد فناوری در مد است.

داگ استفنز، از  بهترین‌ها در عرصه خرده‌فروشی، در ماه مارس  درباره استفاده از فناوری در مد و همچنین ضرورت نوآوری این‌گونه گفته است: «اجازه ندهید که نوآوری متوقف شود، زیرا نوآوری، پنجره فرصت‌هاست. از این موقعیت برای از نو ساختن آنچه که انجام می‌دهید و نحوه انجامش استفاده کنید، انتخاب‌ها و ارزش‌های جدیدی در اختیار مصرف‌کنندگان بگذارید و حتی در طول این فرآیند، برند شخصیتان را از نو بسازید».

فعالان موفق چگونه از فناوری در مد استفاده می‌کنند؟

فعالان موفق، تکنولوژی‌ها و رفتارهای جدید را برای مدتی طولانی با آغوش باز می‌پذیرند و کار با این تکنولوژی‌ها را با اجرای مدل‌ها و به‌کارگیری استراتژی‌ها آغاز می‌کنند. شیوه‌ها و روش‌های جدید در صنعت مد به ورطه آزمایش گذاشته شده‌اند، از افزایش  ۸۴ درصدی میزان دورکاری‌ها گرفته تا افزایش ۷۹ درصدی تعداد ویدئوکنفرانس‌ها و نیز افزایش ۵۸ درصدی ساعات منعطف کاری. سرمایه‌گذاری برروی تکنولوژی‌هایی که باعث تعامل موثر کارمندان می‌شوند، در بلندمدت به نفع گروه خواهد بود.

بسترهای تکنولوژی تخصصی که در خدمت مد هستند، از شوروم‌های دیجیتال عمده‌فروشی مثل Joor گرفته تا استارت‌آپ‌های لایو استریم مثل Hero، افزایش تقاضا را تجربه کرده‌اند؛ بدین صورت که هنگام سرعت گرفتن شیوع ویروس کرونا، میانگین سفارشات‌شان در طول دو هفته ابتدایی ماه مارس سال ۲۰۲۰ در آمریکا تا ۲۰ درصد بالا رفت. لازم به ذکر نیست که افزایش استفاده از خدمات دیجیتالی مثل Zoom، که قیمت سهامش بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته و Slack که تعداد کاربران روزانه‌اش بخاطر آغاز شیوع ویروس، دوبرابر شده، بر میزان موفقیت در زمینه مد افزوده است.

برندها چگونه با استفاده از فناوری در مد می‌توانند پیشرفت کنند؟

برندهای مد باید عملکرد منعطف‌تری درمیان زنجیره ارزش داشته باشند، از زمان‌هایی که خریداران برای رفتن به بازار صرف می‌کنند، بکاهند و بیش از پیش به ترندها و نیازهای مصرف‌کننده پاسخ دهند. برای مثال، طراحان و تاجران را تشویق کنند تا تصمیمات سریع‌تری بگیرند و برندها را به‌سمت مدل مبتنی بر تقاضا همراه با تکنولوژی سه بعدی، نمونه‌برداری مجازی و برنامه‌های مجهز به AI پیش برانند.

برنامه‌های احتمالی موفقیت آمیز متمرکز بر تولید درطول دوره اپیدمی (مثل انتقال محل تولید به ترکیه در زمان قرنطینه چین) برندها را تشویق می‌کند تا نسبت به شیوه‌های رایج تولید محصولات، نگاهی خلاقانه داشته باشند.

در واکنش به اشتیاق زیاد برای خرید محصولاتی که ساخت کشورهای نزدیک هستند، برون‌سپاری تولید به نزدیک‌ترین کشور به کشور مبدا (Nearshoring) افزایش یافته است. یکی از نتایج این امر، به‌کارگیری قطب‌های جدید ساخت و تولید برای مجموعه‌های کپسولی است.

دیجیتالی‌سازی در بخش عمده‌فروشی، روند بسیار کندتری داشته است؛ اما، افزایش تعداد شوروم‌های دیجیتالی و روش‌های جدید B2B[۱] تعداد بیشتری از کنشگران را ترغیب می‌کند که به این عرصه پا بگذارند.

هفته‌های مد، فناوری آن‌قدرها هم بد نیست!

هفته مد، از نقطه نظر پایداری و سرمایه‌گذاری، نقطه ضعفی برای صنعت به‌شمار می‌آمد و بسیاری از ناظران، آن را به‌عنوان یک صنعت منسوخ در نظر می‌گرفتند. ایده برگزاری شوهایی که نیاز به سفرهای هزینه‌بردار و رزرو اقامتگاه‌های گران قیمت دارند و نیز ایده اجرای چند هفته مد در چند شهر مختلف در سرتاسر سال باید دوباره مورد ارزیابی واقع شود. بازنگری در مورد چرخه مد و اتخاذ قالب‌های جدید دیجیتالی و تبدیل شدن به نمونه‌ای خوب برای باقی حوزه‌های صنعت، برعهده کنشگران بزرگ این عرصه است.

شرکت اسیکس، از تکنولوژی برای معرفی مدل‌های جدید کتانی استفاده کرده است. این شرکت، به دلیل قرنطینه نتوانست رسانه‌های بین‌المللی را به دفتر مرکزی‌اش دعوت کند و از طریق تکنولوژی VR با آن‌ها ارتباط برقرار کرد و هدست‌های Oculus Quest را برای ژورنالیست‌ها ارسال کرد تا بتوانند هولوگرام را مشاهده کنند. از طرف دیگر، آژانس شوروم چینی DFO، در طول هفته مد پاریس برای دسترسی به خریداران در چین از لایواستریم استفاده کرد و بدین ترتیب تعداد افرادی که در لایواستریم شرکت کردند، حدودا دو برابر افرادی بود که معمولا برای این کار به اروپا سفر می‌کنند. این شرکت چینی توانست از این طریق به بیش از ۸۰ درصد از هدف فروش خود دست پیدا کند؛ در واقع، کاربردهای فناوری در مد بسیاری فراتر از انتظار ظاهر شده است.

کاربرد فناوری در مد
شرکت اسیکس از واقعیت مجازی برای معرفی محصول جدیدش استفاده کرده است.

کاربرد نوآوری‌های زیست‌محیطی در ترغیب مشتریان

برندها با در نظر گرفتن علائق جدید مصرف‌کنندگان، محصولاتشان را خلاقانه‌تر می‌سازند. برای مثال، برند چینی کاسمو لیدی Cosmo Lady، یک خط تولید لباس زیر آنتی‌باکتریال تاسیس و روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. این اقدام شرکت در راستای نگرانی‌های افراد از سلامتی‌شان صورت گرفته است و باعث افزایش قیمت سهامش تا ۲۱ درصد شده است.

درکل، از اعتبارنامه‌های پایداری زیست‌محیطی به‌عنوان یکی از شیوه‌های کسب اعتماد مجدد مصرف‌کننده و نیز تحریک او به خرید و صرف پول استفاده می‌شود. این اعتبارنامه‌ها در پی کاهش تخفیف‌ها پدیدار می‌شوند، زیرا گوش‌های شنوا پیام‌های مبتنی بر ارزش را می‌شنوند. به همین ترتیب، مدل‌های کسب‌وکاری که مبتنی بر تولید محصول جدید نیستند، مثل فروش مجدد، بازیافت و استفاده مجدد، ممکن است به علت مازاد موجودی که در سیستم مد به وجود آمده است، شاهد رشد باشند. این نکته نیز مهم است که مصرف‌کنندگانی که از پاندمی کرونا ضربه‌ی سخت خورده‌اند، صرفه‌جویانه‌تر از همیشه رفتار می‌کنند و ممکن است پایداری زیست‌محیطی را در خریدهایشان دخیل نکنند. درهرحال، پیام رسانی درباره پایداری زیست‌محیطی باید در رفتارهای صحیح و عملکردهای باطنی موشکافانه نهادینه شود.

برند چینی کاسمو لیدی Cosmo Lady، یک خط تولید لباس زیر آنتی‌باکتریال تاسیس و روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. این اقدام شرکت در راستای نگرانی‌های افراد از سلامتی‌شان صورت گرفته است و باعث افزایش قیمت سهامش تا ۲۱ درصد شده است.

ادامه حیات فناوری در مد پس از کرونا

برای اینکه نوآوری در محیط برندها باقی بماند، باید نوآوری را به‌صورت استراتژیک در نقشه راهشان و درحین اجرای شیوه‌هایشان نهادینه کنند و برای هماهنگ‌سازی رویکردهای دوران پیش و پس از اپیدمی، مدل اساسی و روندهای کسب‌وکار را تغییر دهند. کنشگران حوزه مد باید نوآوری‌هایی را که در دوره بحران نتیجه داده و بیش از همه به آن‌ها سود می‌رساند، شناسایی و در اولویت قرار بدهند. برندها باید نوآوری‌های خود را با «آزمایش و خطا» که لازمه‌ی آن سرعت است، به اجرا درآورند.

به‌محض اینکه از شدت درگیری با مشکلات کاسته شد، برندها باید به این موضوع بپردازند که توجهشان را بر روی کدام بخش متمرکز کنند و سرمایه‌گذاری‌های بلند مدتی نیز بر روی بخش نوآوری انجام دهند. تکنولوژی‌ها و روندهایی که در طول دوره بحران با موفقیت به مرحله اجرا درآمده‌اند، تاثیر ژرفی بر روی آینده صنعت دارند. خریدارن و مدیران کسب‌وکار، به‌مرور زمان از مزایای شیوه‌های جدید آگاه شده و شیوه‌های جدید را اتخاذ می‌کنند.

نتیجه

نمافر در ادامه مطلب «صنعت پوشاک در کرونا» به بررسی راهکارهای برون‌رفت از مشکلات پیش‌آمده بر اثر پاندمی پرداخته است. کلید اصلی تحریک کنشگران قوی‌تر، حفظ یک چشم‌انداز نسبت به آینده برای موفقیت پس از دوره بحران است. ارزیابی محتاطانه مدل‌های کسب‌وکار و موضع‌گیری آتی بازار به کنشگران زیرک اجازه می‌دهد تا پیشرفت کنند. شرکت‌ها باید هم‌اکنون تفکری استراتژیک نسبت به آینده خود داشته باشند. این تفکر استراتژیک شامل تشخیص اهرم مالی، واگذاری تبدیل سرمایه به وجوه نقد، کسب فرصت و همکاری با شرکای استراتژیک، افزایش عایدی و ایجاد ثبات اجرایی و مالی در اوایل دوران بازگشت است. از همه این موارد می‌توان دریافت که کاربرد فناوری در صنعت مد می‌تواند مزایای بسیاری را برای صنعت از رمق افتاده کنونی به ارمغان بیاورد.


پی‌نوشت‌ها:

[۱] در بازاریابی، B2B که مخفف business to business است، اشاره به تبادلات مالی بین شرکت‌ها دارد و در مقابل B2C که تراکنش‌های مالی بین یک شرکت و مشتری‌هایش است، قرار می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.